Sıva Kurutmanın Faydaları

Sıva Kurutmanın Faydaları
Sıva, inşaat sektöründe ince işçilik olarak da kabul edilen bir uygulamadır. Duvar yüzeyine yapılan ve yüzeyin pürüzlerini gideren, su ve neme karşı duvarı koruyan sıva, yüzeydeki inşa hatalarını da kapatmaya yarar. Sıva kum, çimento ve su ile hazırlanan bir inşaat malzemesidir. Ağırlıklı olarak su ve çimentodan oluşan sıvanın kuruma aşaması oldukça uzundur. Sıva kurumadan duvar yüzeyine başka bir işlem yapmak mümkün değildir. Sıvanın kuruma aşamasını kısaltmak ve duvar yüzeyine uygulanması planlanan diğer işlemlere geçebilmek için sıva kurutma makinası ile kurutma işlemi yapmak gerekir. Kurutma işlemi uygulanan yapıların bitiş süresi de kısalır. Daha kısa sürede biten projeler ise hem müşteri memnuniyetini artırır hem de firmaya maddi açıdan kazanç sağlar.
Sıva ve Duvar Kurutma ile Duvarlar Kısa Sürede Kuruyor
Binaların yapım aşamasında nem ve ıslaklık kurumadan yeni bir işlem yapılması mümkün değildir. Örneğin kalın ve ince sıvası yapılmış bir duvara alçı uygulamak için sıvanın tam anlamıyla kuruması gerekir. Tam manası ile kurumayan duvarlarda çatlak oluşumu, alçıda kabarma ve renk değişikliği problemleri oluşması olağandır. Çünkü sıvada bulunan suyu ve nemi kurutmadan yapılacak alçı ve boya işlemleri sağlıklı olmaz. Sıvada bulunan nem ve su, üzerine uygulanan alçıya geçer ve alçının dökülmesine, çatlamasına, kabarmasına ve renk değiştirerek sararmasına neden olur.
Sıva kurutma işlemi yapılmayan duvarlarda ortaya çıkması olası problemlerle baş edebilmek için mutlaka nem kurutma işlemi yapmak gerekir. Nem ve duvar kurutma makinası ile yapılacak kurutma işlemi sonrasında sıvanın üzerine uygulanması planlanan diğer işlemler yapılabilir. Duvar kurumadan yapılacak işlemler ne yazık ki hem maddi kayba hem de zaman kaybına neden olur. Özellikle kış aylarında 15 derecenin altındaki iklim koşullarında sıvanın kuruma aşaması çok uzar. Kurutma makinası ile duvarlardaki ıslaklık makine yardımı ile duvardan uzaklaştırılır ve duvarların kısa sürede kuruması sağlanır.
Nem Kurutma Cihazları ile Sağlam ve Dayanıklı Binalara
Nem ve sıva kurutma cihazı duvarlardaki nemi içine hapsederek, inşaatın her aşamasında kaliteli ve temiz işçilik yapılmasını sağlar. Islak bir zemin üzerine yapılan uygulamalar ne yazık ki binaların kalitesini, dayanıklılığını ve değerini düşürür. İnşaat kurutma uygulaması ile nem yok edilir ve daha sağlam, mukavemeti yüksek, sağlıklı ve dayanıklı yapılar inşa edilir.
İnşaat Kurutma Cihazı Nasıl Çalışır
Şap Kurutma Nasıl Yapılır