Şap Kurutmanın Faydaları

Şap Kurutmanın Faydaları
Binaların inşa aşamasında, yüzeylerin güzelleştirilmesi için uygulanan yer düzenleme işlemlerinden olan şap beton zeminin pürüzsüzleştirilmesi için uygulanır. Zeminde izolasyon da sağlayan şap kuruduktan sonra üzerine parke vb. zemin kaplama uygulamaları yapılır. Zemin kaplama işleminin yapılması için dökülen şap betonun tam olarak kuruması gerekir. Zira kurumayan bir şapın üzerine uygulanan parkeden istenilen verim alınamaz ve zamanla parke ve diğer zemin uygulamalarında sorunlar ortaya çıkabilir. Şap kurutma adı verilen ve bunun için özel olarak tasarlanmış sanayi tipi makinalarla gerçekleştirilen kurutma işlemi ile şapın içindeki su yok edilerek şapın daha kolay kuruması sağlanabilir.
Şap Nerede Kullanılır?
Şap bir zemin betonudur. Zeminin daha pürüzsüz hale getirilmesi için şap betonu atmak gerekir. Şapın atılmasındaki temel amaç tesviye betonu dökülen zeminin dış etkenlerden korunmasını sağlamaktır. Yapıların inşa aşamasında şap betonu, nem ve su etkisindeki alanlarda kullanılır. Bu uygulama iç tasarıma geçmeden önceki son aşama olarak kabul edilir. Şapın kuruması ile birlikte bina iç tasarımına geçilir. Zemin kaplama işlemi de şap betonun kurumasından sonra gerçekleştirilir.
Şap kurutma bir nevi betondakı nemi ve suyu buharlaştırarak bu su ve nemin betondan uzaklaşmasını sağlamaktır. Nem kurutma cihazları kullanılarak yapılan kurutma işlemi ile hem şapın kuruması için harcanan zaman azaltılmış olur, hem de maddi anlamda kazanç sağlanır. Şap ne kadar kısa sürede kurursa inşaatın bitme süresi de o kadar kısalır.
İnşaat Kurutma Neden Gereklidir?
İnşaat yapımında kullanılan tüm malzemeler su ile karışıp öyle hazır hale getirilir. Harç, beton, şap, sıva hepsinde yoğun şekilde su bulunur. Duvarların ve zeminin kuruması için betonda bulunan suyun betondan ayrışıp uzaklaşması gerekir. Çoğu zaman inşaatın kuruması için uzun zaman beklenmek zorunda kalınır. Bu durum ciddi anlamda zaman kaybına neden olur. Özellikle yağışlı ve soğuk havalarda betonun kuruması çok uzun zaman alır. Şap kurutma makinaları bu amaçla tasarlanmış makinalardır. Betondaki suyu ve nemi içine hapseden bu makinalar hem betondaki suyu yok eder hem de betonun kurumasını sağlar. Böylece zaman kaybı önlenmiş olur. Zeminin tam olarak kuruması ise üzerine uygulanacak zemin kaplamanın daha sağlıklı olmasını sağlar ve daha kaliteli yaşam alanları sağlar.
Şap Kurutma Cihazı
Şap Kurutma Nasıl Yapılır