Şap Kurutma Nasıl Yapılır

Şap Kurutma
Şap, binaların inşa aşamasında yapılan ve yüzeylerin düzgün görünmesi için yapılan bir uygulamadır. Zemine atılan son beton olarak da bilinen şap, inşaatın iç mekanında yapılacak uygulamalardan önce zemine yapılan son rötuştur. Şap kurumadan iç mekanda herhangi bir işlem yapmak mümkün değildir. Örneğin şap kurumadan parke döşenemez, diğer ahşap ve benzer zemin kaplama uygulamaları gerçekleştirilemez. Şapın daha kolay kuruması için şap kurutma işlemi yapılır. Beton kurutma veya inşaat kurutma makinaları ile yapılan bu işlem sonrası şap daha kısa sürede ve daha az maliyetle kurutulmuş olur. Klasik inşaat uygulamalarında şapın kendiliğinden kuruması beklenir. Oysa nem kurutma makinaları ile betonun kuruması için günlerce hatta hava sıcaklığına bağlı olarak haftalarca beklemeye gerek kalmaz.
İnşaat Kurutma Avantajları
Binaların inşa aşamasında ıslaklık kaçınılmazdır. Çünkü bir inşaatın oluşum aşamasında çimento, kum ne ise su da odur. Susuz bir inşaat düşünülemez. Ancak yapıların daha sağlam ve dayanıklı olması için zeminde ve duvarlarda bulunan beton, sıva ve alçının inşaat kurutma işlemi uygulanarak kurutulması gerekir. Bunun için şap kurutma makinası, duvar kurutma makinası ve nem sıva kurutma makinası gibi teknolojik ekipmanlar kullanılır. Profesyonel anlamda inşaat işi ile uğraşan ve zaman kaybı nedeniyle zarara uğramak istemeyen tüm inşaat firmaları günümüzde duvar kurutma yöntemini tercih etmektedir. Hem hesaplı hem de pratik olan duvar ve sıva kurutma işlemi ile betonda, sıvada ya da duvarda bulunan nem ve ıslaklık yok edilir.
Duvar Kurutma Cihazları ile Nem Problemine Son Verin
Duvar kurutma makinası ile duvarlardaki nemi yok etmek mümkün. Binaların inşaat aşamasında ve daha sonra, duvarlarda ortaya çıkan nem ve rutubet sorununu yok etmek için şap ve duvar kurutma işlemi uygulanmalıdır. Zeminde ve duvarda oluşan biriken su ve nemin kısa sürede betondan ayrılmasını sağlayan bu uygulama ile daha kaliteli yaşam alanları yaratılabilir. Kurutma cihazları ile beton tabakaların içinde hapsolmuş suyu buharlaştırmak kolaydır. Böylece duvarların ve zemine atılan şap betonunun daha hızlı kuruması sağlanarak, parke, alçı, boya, badana vb. uygulamaların daha sağlıklı bir şekilde yapılması sağlanır.
Şap Kurutmanın Faydaları
Şap Kurutma Cihazı Nedir? Nasıl Çalışır