İnşaat Kurutma Nedir

Duvar Kurutma
İnşaat sektöründe projelerin zamanında bitirilmesi ve müşteriye sorunsuz teslim edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle inşaatın her aşamasında en ince detaya kadar itina göstermek gerekir. İnşası devam eden yapılar yakından incelendiğinde en önemli sorunlardan birisinin nem ve rutubet olduğu görülür. Yapıların daha sağlam ve dayanıklı olması, ısı izolasyonu sağlanması ve yapıların inşası sırasında harcanan zamanın en aza indirilmesi için inşaat kurutma işlemi yapılması gerekir. Nem kurutma makinası yardımı ile yapılan bu işlem ile betonda bulunan su ve nem buharlaştırılarak yok edilir. Böylece betonun kuruması için harcanan zaman başka işlerin devamı için kullanılır.
İnşaat Kurutma Nedir?
İnşaatta yer alan tüm malzemeler su ile hazırlanan malzemelerdir. Yapılar inşa edilirken en çok kullanılan malzeme sudur. Betondan sıvaya, şaptan alçıya kadar tüm inşaat malzemeleri su ile birleştirilerek kullanılır hale getirilir. Hal böyle olunca yeni binalarda ve inşası devam eden yapılarda nem ve rutubet kaçınılmazdır. İnşaat kurutma adı verilen uygulama da işte tam bu noktada gereklidir.
Nem kurutma makinası adı verilen cihazlar yardımı duvarlarda ve zeminde yer alan betonun içindeki suyu yok etmek mümkündür. Duvarlarda bulunan nem ve su kurutulmazsa, duvar üzerine uygulanması planlanan tüm uygulamalarda sorun yaşama olasılığı yükselir. Islak bir zemin üzerine uygulanan alçı ve boya zamanla kabarır, dökülür. Islak zemindeki suyu emen alçı ve boyada renk değişikliği meydana gelir. Yaşam alanlarında nem ve rutubet oluşması birçok hastalığın oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle duvar kurutma uygulaması ile zeminin ve duvarların nemi kurutulmalıdır.
Duvar Kurutmanın Faydaları
Nem kurutma makinası ile yüzeylerde bulunan nemin kurutulması her şeyden önce bir sonraki aşamada yapılacak uygulamaların daha sağlıklı ve kaliteli olmasını sağlar. Olağan akışı içinde kuruması beklenen duvarlar çok uzun zamanda kuruyacağı için ciddi zaman kaybına neden olur. Nem kurutma cihazları ile yapılan kurutma işlemi ile zamandan tasarruf yapmak mümkündür. Nem ve rutubet insanların yaşam alanlarını olumsuz etkiler ve sağlık açısından da risk teşkil eder. Bu nedenle duvarlarda ortaya çıkan nem, ıslaklık ve rutubet teknik özelliklerle donatılmış kurutma cihazları ile yok edilmelidir.
İnşaat Şap Kurutma Cihazı